O kapele

Kapela Semtex na podiu

Semtex – nejlepší kapela na světě

Semtex se stal oblíbenou kapelou, zejména pro svoji prezentaci pravdy. To je naše doména. Nic než pravda. Lež se nám hnusí a je třeba ji vymítit. S pravdou se v dějinách Semtexu setkáváme na každém kroku. V textech samozřejmě a o tom snad nikdo, v což pevně věříme, nepochybuje. Unikátními hudebními postupy i celkovým přístupem se nám podařilo pravdu dostat i do hudby. Neznám jinou kapelu na světě, která by tak pravdivě hrála.

Základním stavebním kamenem našeho přístupu je vedle pravdy i láska. Milovat svůj nástroj, hudbu, spoluhráče i publikum, to je nesporná přednost našeho týmu. S přístupem k lásce máme každý své vlastní a někdy i bohaté zkušenosti. Celé hodiny si dokážeme vyměňovat zkušenosti, postupy a rady. Tak moc je pro nás láska důležitá.

Důležitým prvkem při stavbě profesionálního teamu je odborná způsobilost jeho jednotlivých členů a samozřejmě i praktické dovednosti. Hudební nástroj nesmí muzikantovi překážet. Měl by ho vždy najít. Měl by ho umět naladit, nebo znát někoho kdo to dovede. Alespoň chvíli hrát ve stejném tempu jako ostatní (pozor, může být i značně proměnlivé a kolísavé). Pokusit se trefit poslední ránu, nebo se alespoň snažit tomuto nejkrásnějšímu okamžiku skladby přiblížit. Sami vidíte, že to není jednoduché.

Ve jménu pravdy a lásky je nás pět. Samá silná osobnost a individualita. Každý je mistrem svého oboru. Také mistrem svého a někdy i cizího nástroje. To se to pak hraje, vymýšlí, improvizuje...

Historie

Jedinečné hudební seskupení Semtex vzniklo nešťastnou náhodou v roce 1995, který nebyl nijak co světových dějin týče zajímavý, pouze s výjimkou, že Hamád Ibn Chalífa as-Sání svrhl otce a stal se emírem Kataru. To samozřejmě v porovnání se založením Semtexu není nic moc.

Předvznik skupiny je konkrétně datován k Majálesu 95. Poté kapela absolvovala národní finále soutěže Muzika 95, kde překvapivě pro mnohé obsadila druhé místo, za což se členové hudebního seskupení omlouvají svým fanouškům a věří, že takový neúspěch je již nikdy nepotká.

Za vlastní vznik kapely považují její členové příchod posledního účinkujícího do jejího jádra (Dědek) a tímto datem je 12. listopad 1995. V roce 1997 se skupina zúčastnila soutěže Porta, kde postoupila až do jejího celostátního finále. Dále se za přítomnosti Semtexu odehrála soutěž Zahrada 96, které se zúčastnilo téměř 400 skupin. Zde Semtex zabodoval a bezkonkurenčně vyhrál. Zahrada, největší a nejprestižnější hudební soutěž v Čechách, se stala současně i poslední soutěží Semtexu.

Od této doby si valná většina pořadatelů významných festivalů zve Semtex na své přehlídky. O úspěších na těchto akcích není třeba příliš hovořit. Abych nezapomněl, koncem března 1997 převzalo toto bombastické hudební seskupení cenu za objev roku 1996.

Oděvy

Oděvy na jeviště, tzv. "showdressy" nám připravuje kostymérka, vizážista. Dohromady jsme se dali na inzerát. Pak jsme chodili do sokola a do rytmiky, a proto tak skvěle vypadáme. Není pravda, že desku za nás natočily skupiny Lunetic a Milli Vanili.

Nahrávky

Tím jsem se nenápadně dostal k tomu, že vlastníme desky. Nejsou příliš velké, nejsou z vinylu, jsou krásné a skvělé. Jmenují se Eklhaft II. Live a Svalosil. Jsou to zatím naše jediné dvě desky. Je pravda, že jsme to my, kdo hraje tu "Mašinku, co se jí kouří z komínka".

Vybíráme z galerie